Duyurular
Ana Sayfa / Genel / Sözleşmeli Erbaş ve Er Sözlü Mülakat Soruları 2021
uzman erbas alımı
Sözleşmeli erbaş ve er mülakat soruları

Sözleşmeli Erbaş ve Er Sözlü Mülakat Soruları 2021

Bu yazımızda  29 Mart 15 Nisan arası yapılacak olan mülakata girecek  sözleşmeli er ve erbaşlara.  Yılda 4 dönem alımı yapılan sözleşmeli er ve erbaş alımlarının her döneminde bir sözlü mülakat yapıldığını varsayarsak önümüze bir çok soru seçeneği geliyor. Bu soruların içinden en çok tekrar edenleri sizin için toparladık.

Sözleşmeli er alımında sorulan sorulardan en çok tekrar edenler ve cevapları:

Kendinden bahseder misin?

Bu sorunun cevabı özgeçmişinize yazdığınız ön yazı tarzı olmalı kısa ve öz kendinizi anlatmalısınız.

Sizi neden bu göreve seçelim?

Sözleşmeli er veya erbaş olma sebebinizi öğrenmek amacıyla sorulan bir sorudur.

Neden asker olmak istiyorsun?

Şehit veren bir meslek olduğu için bu soruyu soruyorlar.

Neden sözleşmeli er/erbaş olmak istiyorsun?

Yukarıdaki soruya cevap verdiyseniz bunu sormayabilirler.

İnkılapçılık nedir?

Çağın gerisinde kalan kurumları kaldırarak modern kurumların oluşmasını sağlamaktır. Bununla birlikte yapılan devrimlerin kalıcı ve sürekli olması önemlidir.

Laiklik nedir?

Devletin, bütün dinlere eşit yaklaşması, kişilerin din ve vicdan hürriyetini koruması anlamına gelir. Devletin daha demokratik bir yönetim biçimine kavuşması için yönetimde dini etkiden arındırma gerekir. İnanç ve pozitif bilimlerin arasındaki sınırı kesin olarak belirleyen bir ilkedir.

Cumhuriyetçilik nedir?

Toplumun ulusal egemenlik ve cumhuriyet yönetimi anlayışını benimsemesi, halkın yönetime etkin biçimde katılması hedeflenir.

Ülkemizin savaştığı terör örgütlerinin neler olduğunu?

Işid, YPG,…

İzmir’de ilk kurşunu atan kişi kimdir?

Hasan Tahsin

Atatürk’ün katıldığı savaşlar hangileridir?

Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911,İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913, Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915, Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917, Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918 Kurtuluş Savaşı (1919 – 1923), Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921, Büyük Taarruz 4 Mart 1922

Ülkemizin kaç tane sınır komşusu vardır?

Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan’dır

I.Dünya savaşını başlatan olay nedir? 

Avusturya Macaristan İmparatorluğu veliahtının Saraybosna’da bir Sırp Milletçisi tarafından öldürülmesi.

Türkiye’nin en büyük dağı hangisidir?

Ağrı Dağı

5 tam 2 çeyrek 1 yarım kaç eder ?

6 yapar Bu sorularla pratik düşünme kabiliyetinizi ölçüyorlar.

Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız neyi temsil eder?

Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız, tarihteki 16 büyük Türk imparatorluğunu, ortadaki güneş ise Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeler. Cumhurbaşkanlığı forsu, belirtilen ölçülere uygun olarak yapılır. Forsun sol üst köşesinde yer alan güneş ve yıldızlar sarı renktedir.

Bilirkişi nedir?

Bilirkişi, savcı veya hakimlerin istekleri üzerine çalışma faaliyetleri yürüten ve uzmanlık alanına uygun ölçüde mahkemeye bilgi sunan kişidir.

Orantısız güç neye denir?

Kitap okur musunuz? En son okuduğunuz kitap ismi nedir?

Size özel bir soru

Gelibolu’da savaşın seyrini değiştiren köyün adı nedir?  

Oluklu Köyü

Hababam Sınıfı’nın yazarı kimdir?           

Rıfat Ilgaz

Naim Süleymanoğlu kimdir?

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’da doğan Türk haltercidir. 16 yaşında rekor kırarak şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. 8 Kez dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı. 1988 yılında Time dergisine kapak oldu. Lakabı, yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü’dür.

Türkiye hangi coğrafi konumu nedir?

Türkiye 36° – 42° Kuzey paralelleri ile 26° – 45° Doğu meridyenleri arasında ekvatorun kuzeyinde, başlangıç meridyeninin doğusunda ve orta kuşakta kalan bir ülkedir.

Demokrasi denince ne anlıyorsunuz?

Demokrasi insanların eşit haklara sahip olduğu, devlet yönetiminin şekillendirilmesinde söz sahibinin çoğunluğun elinde olduğu bir yönetim şeklidir.

‘Uyuşmazlık Mahkemesi’ nedir?             

Uyuşmazlık Mahkemesi adli, idari ve askeri yargı mercileri arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözümlemeyle yükümlü olan mahkemedir.

Marshall Planı nedir?    

Marshall Planı II. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konmuş ABD kaynaklı, antikomünist hedefleri olan bir ekonomik yardım paketidir. 16 ülke, bu plan uyarınca ABD’den ekonomik kalkınma yardımı almıştır. Türkiye de bu 16 ülkenin içerisindedir.

Nutukta nelerden bahsediliyor?             

Mustafa Kemal Cumhuriyet Halk Partisinin 2. Olağan Büyük Kongresi’nde 15 Ekim 1927’de mecliste 6 gün süren konuşmasında 1919 -1927 yılları arasındaki gelişmeleri anlatmıştır. Konuşma otuz altı buçuk saat sürmüştür. Sonradan “Nutuk, Büyük Nutuk, Söylev” adıyla tarihimizde yerini almıştır. M. Kemal bu konuşmasında; Osmanlı Devleti’nin son günlerini, Milli Mücadele yıllarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatmıştır.

 

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir