Duyurular
Ana Sayfa / Astsubay / Jandarma Özel Harekat (Jöh) Nasıl Olunur?
jöh şart olma şartları

Jandarma Özel Harekat (Jöh) Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekat (Jöh) Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekat birimi askeriyenin en özel ve güçlü biriminden biridir. Tamamı özel eğitimler kapsamında kabul edilen, özel eğitimler ile alınan gönüllü askerlerden oluşmaktadır. Terör ile mücadele de en ön saflarda olan Jandarma Özel Harekat birimi, özel operasyonlarla da başarısını kanıtlamış askerlerden oluşmaktadır.

Jandarma Özel Harekat genellikle JÖH adı ile bilinmektedir. JÖH, askeriye de en seçkin askerler tarafından belirlenen bir birimdir. Bu askerler genellikle, subay, astsubay ve diğer rütbeli askerlerden özel eğitimlerde başarılı olanlar seçilmektedir. JÖH askeri birimi çoğunlukla Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde özel operasyonlara katılan ekipler olduğu için Jandarma Bölge Komutanlıkları emrinde faaliyet gösterdikleri için Doğu ya da Güney Doğu Bölgelerine ait isimlerle de anılabilmektedir.

Jandarma Özel Harekat Eğitimleri

Jandarma Özel Harekat birimleri diğer askeri birimlerden daha zor ve daha uzun eğitimlere tabii tutulmaktadır. Bu eğitimler tamamen düzenlenen operasyon şartlarına uygun, yeterli kabiliyette askerler yetiştirmek için yapılmaktadır.

3 ile  5 aylık bir eğitime tabii tutulan JÖH adayları arama ve tarama, mayın bilgisi, bomba bilgisi, meskun mahal eğitimleri ve çoklu saldırı eğitimleri gibi farklı eğitimlerden oluşmaktadır. Ülkenin ve bölgelerin saldırı riskleri, operasyon bilgileri ve terör olayları göz önünde bulundurularak verilen özel eğitimler de değişmektedir.

jöh şart olma şartları

JÖH Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

JÖH personel birimleri tarafından personel alımlarına dair bir ilan yayınlanır. Bu ilan genellikle, kurumun alım sayfasında yayınlanmaktadır. İlanda yer alan başvuru şartları ile başvuru tarihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. İlgili şartlar sağlandıktan sonra aday mülakata çağrılır.

jöh şart olma şartları

JÖH adaylarının mutlaka bir askeri personel olması gerekmekte ve askerlik bitimine en az 6 ay kaldığında ilan için başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru yapan askeri personel hakkında gerekli değerlendirme yapılmasının ardından, personelin JÖH birimi için eğitimlere başlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir!

uzman erbas alımı

Sözleşmeli Erbaş ve Er Sözlü Mülakat Soruları 2023 (GÜNCEL)

GÜNCEL 2023 Mülakat Soruları İçin yazının devamını inceleyiniz. Bu yazımızda  29 Mart 15 Nisan arası …

3 Sorular

  1. Kolay gelsin bende kocaeliden bu sene askere gidicem inşallah lise mezunuyum 27 yaş 177 boy 76 kg yum sporla uğraşıyorum komandoluğu çok istiyorum ordan jöh e geçme şansım olurmu

    • şuan yaş sınırı 27 diye biliyorum. Erken davranıp askere gidip yaşınız dolmadan jöh sınavlarına katılmayı denemelisiniz.

      • Gerçektenmi kasımda gidicem komando olarak başvurcam 6 içindede 27 bitmiyor olabilme şansım var yani bide komandoda dereceye girenleri alıyorlarmış böyle bi bilginiz varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir