Duyurular
Ana Sayfa / Askerlik / Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir
kesin-olarak-askere-ne-zaman-giderim-780x400

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik geçmişten günümüze kadar bir miras gibi devam eden ve oldukça büyük kutsallığı bulunan bir görevdir. Bu anlamda bedeni ve akli sağlığı yerinde olan aynı zamanda askerlik yapmamak için zorunlu bir sağlık sorunu olmayan her Türk vatandaşı askerlik yapmak zorundadır.

Bu askerlik görevi her sene Milli Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenmekte ve koordine bir şekilde askerlik görevini yapacak vatandaşlara gerekli evraklar ve belgeler gönderilmektedir. Bu anlamda askerlik kağıdının ne zaman geleceği en çok merak edilen konular arasında yerini almakta ve askerlik görevini yapacak kişilerin aklını karıştırmaktadır.

kesin-olarak-askere-ne-zaman-giderim-780x400

Askerlik Muayene Kağıdı Nedir?

Askerlik kağıdı olarak bilinen askerlik muayene kağıdı celp dönemi içerisinde gelen askere çağırılma mektubu ile oldukça fazla karıştırılmaktadır. Bu anlamda bilinmesi gereken askerlik muayene kağıdının celp dönemi öncesinde geldiğidir.

Sağlık ve eğitim gibi askerlik yapmasına engel sorunları bulunmayan tüm asker adaylarına 19 yaşında askerlik kağıdı veya bilinen ismi ile askerlik muayene kağıdı gönderilmektedir. Bu kağıt gereğince asker adaylarının bağlı oldukları iller de ki askerlik şubelerine gidip muayene olmaları gerekmektedir.

Bu anlamda bu muayene kağıdının uzman erbaş veya er olarak askere çağrılma belgesinden farklı olduğunun anlaşılması oldukça önemlidir. Bu anlamda bilinmesi gereken husus ise 19 yaşında gönderilen askerlik muayene kağıdından bir yıl sonrasın da celp döneminde askerlik vazifesinin yapılması için askere gidileceği olmalıdır.

  Askerlik Muayene Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik muayene kağıdı oldukça eski tarihlerden günümüze kadar posta yolu ile gönderilen bir mektuptur. Nitekim günümüzde celp dönemi içerisinde askerliğe uzman erbaş veya er olarak çağıran mektubun aksine, askerlik muayene kağıdı posta yolu ile gönderilmemektedir.

Bu anlamda askerlik şubesinden gelecek bir mektup beklemek yapılacak en büyük yanlışlardan birisidir. Tam 19 yaşına giren her erkek Türk vatandaşı, bağlı olduğu askerlik şubesine başvurmalı ve istenilen askerlik muayenesini bu yolla gerçekleştirmelidir.

Bu anlamda asker adaylarının 19 yaşına girdikleri ay içerisinde muayenelerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde asker adaylarının askerlik muayene kaçağı olarak değerlendirilip idari para cezasına tabi tutulmaları da söz konusu olmaktadır.

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

18 Sorular

 1. selam as ben senirkenten ismail sezgin benim askerlik gelmedi acaba nezman gelir merak ediyorum

 2. Abicim ben Eylül’de 19 olacam Eylül ayında hemen gitmem mi gerekiyor muayene için askerlik şubesine

  • yaş 19 olduğunda bağlı bulunduğun kütüğüne kağıdın gider. Sağlık ve eğitim gibi askerlik yapmasına engel sorunları bulunmayan tüm asker adaylarına 19 yaşında askerlik kağıdı veya bilinen ismi ile askerlik muayene kağıdı gönderilmektedir. O kağıt ile birlikte şubeye gidersin zaten lise mezunu isen 3 yıl tecil hakkın var tescil ettirirsin. Gitmek istersen de belirtip gidebilirsin.
   o üç yıl içerisinde ise istediğin taktirde tecilini bozdurup vatan görevini yapmaya gidebilirsin.
   İyi günler.

 3. Ben 19 yaşına gireli 3 ay oldu bana hiç bişey gelmedi ne yapmam lazım

 4. iyi günler ben şimdi ekim de 18 imi doldurup 19 dan gün alacağım kağıdım gelirmi 19 dan gün alırsam
  Bide askere erken gitmek için yaşımı büyütebilirmiyim

 5. Selamın aleyküm ben Martın 9unda 20 yaşına giriyorum benim askerlik muayene kağıdı gelmedi ?

 6. Abi ben şu anda 19 yaşındayım.
  Ben bu sene içerisinde askere gidebilir miyim.
  Sağlık yoklamasından falan geçtim.
  Mayısa kadar gidebilme ihtimalim varmı acaba?

 7. Ben 18 Yaşındayım Muayne Oldum Yani sorun çıkarmadılar ağustostun 1’de 19 olacam ama muayne işlemlerim oldu sadece asker alma işlemi kaldı o nasıl olacak peki bir sorun çıkar mı?

 8. Selamın aleyküm ben 03.11.2002 doğumluyum askere ne zaman giderim? Ve birşey daha soracağım askerlikte ay fark ediyor mu mesela ben Kasım doğumluyum 2022nin Kasım ayında mi gidicem yoksa 2022 nin Şubat ayında gidebilir miyim

 9. Selamın aleyküm abi ben 03.11.2002 doğumluyum askere ne zaman giderim ? Bide askerlikte ay fark ediyor mu mesela ben Kasım doğumluyum 2022 nin Kasım ayında mi gidicem yoksa Şubat’ta gidebilir miyim

 10. Merhaba Ben 20 yaşına şubat ayında girdim ve girmeden aralıkta muayne oldum sağlık ocağı aile hekiminden kağıt aldım ve şubeye gittim kağıdı almadılar ve bana ağustos gibi gidersin dediler emin olamıyorum asker kaçağı olarak görünmekte istemem asla vatani görevimi yerine layığı ile yerine getirebilmek için çok araştırma yaptım ama hayla kafamda soru işaretleri var 02.04.1999 doğumlu arkadaşlar hangi ay askere gidecekler ve zamanı geldiğinde nüfus müdürlüğüne belirttiğim ikamet adresime celp kağıdı gelecekmi Tarsus askerlik şubesine gittiğimde bana kızdılar bekle diye şimdi gitmeye korkuyorum gine laf söylerler diye keşke şubelerde insanlara tahammülü olan ve gençlere iyi davranan yetkililer olsa neyse ne yapmam gerekiyor rica etsem bilgilendirirmisin lütfen

 11. Abi selamun aleykum ben 2001 şubat dogumluyum okula gec başladığimdan şuan lise 3 deyim benim askerlik işi nasil olur bi fikir verirmisin yani okul biter bitmez mi gidicem nasil olucak ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir