Duyurular
Ana Sayfa / Genel / Başkomiser Nasıl Olunur? 2018 Maaşları
komiser maaşları

Başkomiser Nasıl Olunur? 2018 Maaşları

Başkomiser Nasıl Olunur? 2017 Maaşları

Türk vatandaşı olarak polis olmak vatana hizmet etmek ayrı bir duygudur. Hele ki başkomiser olarak vatan hizmetinde bulunmanın kişiye verdiği haz tartışılmaz. Bu yüzden polislik mesleğini seçen kişiler çeşitli kademeleri geçerek komiser yardımcısı, komiser ve baş komiser olurlar.

komiser-nasil-olunur-850x420

 Başkomiser Nasıl Olunur?

Başkomiser olmak isteyen vatandaşların önünde üç farklı yol bulunmaktadır. Kişiler başkomiser olmak için polis meslek yüksek okulu, polis meslek eğitim merkezi veya polis akademisine bağlı fakülte veya yüksek okullardan mezun olması gerekir. Polis meslek yüksek okulu ve polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olan polisler göreve başladıktan 2 yıl sonra baş komiser yardımcılığı sınavına girmeye hak kazanır.

 

Kişiler başkomiser yardımcılığı sınavında başarılı olursa başkomiser yardımcısı olarak görevinde yükselir. Uzun bir süre görev yapan başkomiser yardımcıları bu sefer başkomiserlik sınavına girer ve başarı gösterirlerse başkomiser olmaya hak kazanırlar. Kişilerin polis meslek yüksekokulu sınavına liseyi bitirdikten sonra girebilir. POMEM’de eğitim görmek isteyen kişilerin ise üniversiteyi bitirdikten sonra gerekli sınavları geçtikten sonra direkt olarak başkomiser yardımcısı olarak göreve başlama şansı bulunuyor.

Dört yıllık üniversite okuyan kişilerin komiser yardımcısı, komiser, başkomiser ve emniyet müdürlüğü gibi görevlere ulaşması daha kolaydır. Bu yüzden üniversitede 3. sınıfta ve 4. sınıfta okuyan öğrenciler FYO sınavına girme hakkına sahiptir. Kişiler bu sınavda başarı gösterirlerse başkomiser yardımcısı olarak göreve başlarlar. FYO sınavına girerek baş komiser yardımcısı olan kişiler görevlerinde başarılı olmak ve spor yaparak gerekli fiziki testi geçerek kendilerine başkomiserlik yolunu açabilirler.

komiser maaşları

Başkomiser Maaşı Ne Kadar?

Başkomiser olmak her polisin hayalidir. Başkomiser olmanın kişiye sosyal bir kişilik kattığı kadar ekonomik olarak da artısı bulunmaktadır. 2017 yılında görev yapan baş komiserler Temmuz ayı verilerine göre net olarak 4804 TL maaş alıyor. Bu maaş ortalama bir maaş olsa da terör operasyonlarının yoğun olduğu bölgelerde görev yapan başkomiserler ekstra görev gelirleri de almaktadır. Bunun dışında çocuk parası, elbise parası ve diğer sosyal yardım gelirleri de başkomiser maaşına eklenmektedir. Başkomiserler temmuz ayında açıklanan yeni maaş düzenine göre net 4804 TL aylık alıyor.

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

1 Soru Var!

  1. süper bilgiler makaleyi yazan arakdaşa teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir