Duyurular
Ana Sayfa / Genel / Bordo Bereli Eğitimleri
bordo bereli parkuru

Bordo Bereli Eğitimleri

Bordo Bereli Eğitimleri

Bordo bereliler üst düzey rütbeli askerler arasından seçilen ve uzun bir eğitim sürecinden geçen askerlerdir. Bu askerler bordo bereli olabilmek için çeşitli eğitimleri alırlar ve bu eğitimlerin karşılığında sınava tabi tutulurlar. Parkur sınavlarında başarılı olan askerler özel olarak seçilir ve bordo bereli timine seçilirler. Bordo bereliler en zorlu görevler için seçilmiştir.

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bordo bereli olmak isteyen askerler astsubay veya subay olmak zorundadır. Bu anlamda kara, hava ve deniz kuvvetlerinde görev yapan astsubay ve subaylar eğitimden geçerek bordo bereli olabilir. Bu kişiler 3,5 yıl gibi uzun bir sürede eğitim alırlar. Kişiler eğitim aşamasında fiziksel ve psikolojik eğitim alırlar. Bu askerler 47 ayrı derste başarılı olduktan sonra bordo bereli olabilirler. Bordo bereli eğitimi alan kişiler güven atışını gerçekleştirdikten sonra bordo bereli timine katılabilirler.

bordo bereli parkuru

Bordo Bereli Eğitimi

Astsubay ve subaylar 47 dersten başarılı oldukları taktirde bordo bereli olabilirler. Bordo bereli olmak isteyen askerlerin aldığı eğitimler arasında dondurucu soğuk ve aşırı sıcakta görev yapabilme, denizde sağ kalma, paraşüt, kurbağa ve balık adam eğitimleri, harita okuma, düşman derinliklerine sızma, taktik akın, kaçma kurtulma, pusu, uzak mesafeli keşif ve devriye, göğüs göğüse yakın muharebe, psikolojik eğitimler, rehine kurtarma operasyonu, işkenceye dayanıklılık, ilk yardım, en az 2 yabancı dil eğitimi ve güven atışı eğitimlerini alırlar. Bu eğitimleri alan askerler uygulama sınavında bu görevleri yerlerine getirdikleri taktirde bordo bereli timine seçilirler.

 

Dünyanın en zorlu görevleri için eğitilen askerler ülke savunmasında her zaman birinci sırada yer aldı. Bunun en güzel örneklerini PKK’nın başı Abdullah Öcalan’ı Kenya’da yakalamaları ve yine PKK’nın 2. adamı Şemdin Sakık’ın Kuzey Irak’ta başarılı bir operasyon ile yakalanması gibi görevlerde yer almışlardır.

özel kuvvetler

 

Özel Kuvvetler 2018 tanıtım  videosu

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir