Duyurular
Ana Sayfa / Subay / Hava Kuvvetleri Subay Alım Ve Başvuru Şartları
hava-kuvvetleri-subay-alim-ve-basvuru-sartlari

Hava Kuvvetleri Subay Alım Ve Başvuru Şartları

Hava Kuvvetleri Subay Alım Ve Başvuru Şartları

Türk Hava Kuvvetleri, 1911 yılında kurulmuş olup günümüzde dünyanın en güçlü orduları arasında yer almaktadır. Bu kutsal meslekte Sizleri  de Subay olarak aramıza görmekten mutluluk duyarız.

Hava kuvvetleri subay alımında kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. Hava kartalların da olmak için  bekleme haydi başvurularını yap bizlerin arasına katıl.

hava-kuvvetleri-subay-alim-ve-basvuru-sartlari

Hava Kuvvetleri Subay Alım İçin Gerekli Koşullar

-TC vatandaşı olmak
-1 Ocak 1992 yılı ve sonrasında doğmuş olmak. Lisans mezunları içinse en geç  1 Ocak 1990 olmak zorundadır.
-Üniversitelerin dört yıllık bölümlerinden mezun olmak
-Öğrenimlerini yurt dışında bitirenlerinde diplomalarının denkliği Yüksek Öğretim Kurulu’nca onaylanmış olmalıdır
-Kpss sınavından p3 bölümünden en az 60 almış olmalıdır
-Silah taşımaya engel bir sağlık ya da başka bir durum bulunmamalı
-Boy kilo orantısı olmalıdır
-Herhangi bir sağlık probleminin bulunmaması.
-Bakanlar Kurulu kararları ve mahkeme kararlarınca terör örgütü kabul edilen örgüt ve kurumlarla kendisinin, ailesinin bir bağlantısı bulunmamalıdır.

Hava Subayı Başvuru İşlemleri

Başvuru işlemleri sadece Milli Savunma Bakanlığı’nın sitesinden yapılmakta olup, kabul olan adaylar diğer sınav aşamalarına geçebilir.

Hava Subayı Seçim Aşamaları

Başvuru sağlayan adaylar kabul gördüklerinde dört aşamalı sınava tabii olurlar. İlk aşamada fiziki yeterlilik değerlendirme testine tabii olurlar. Bu aşamada parkur sınavı, koşu, şınav, mekik gibi etapları bulunmaktadır. Fiziki yeterlilik aşamasından sonra kişilik değerlendirme sınavına tabi olunmaktadır. Bu noktada kişinin dikkati, algıda değişkenlik, sabır, acil durumlardaki tavırları incelenmektedir. Tüm bu aşamaların geçilmesi durumunda aday genel sağlık taramasından geçirilir. Aday kendisine belirtilen hastanede belirtilen tarihte sağlık raporu alması istenir. Sağlık raporunun da uygun olması durumunda mülakat aşaması başlar.

 

Tüm aşamaların başarı ile sonuçlanması durumunda iş teklifi verilerek işe alım gerçekleşmektedir. Subaylığı kazanan adaylar 1 yıllık deneme sürelerine tabidir. Bu süre içinde ayrılmaları durumunda maaşları ve eğitim boyunca devletin yaptığı masrafları faiziyle geri ödemek zorundadır. 1 yıllık eğitim süresinin bitmesinin ardından, 10 yıllık mecburi hizmet süresi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir!

Güvenlik-Soruşturması-Arşiv-Formu

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu Nasıl Doldurulur

Güvenlik Soruşturma Ve Arşiv Formu Uzman Çavuşluğa başlayacak arkadaşlarım öncelikle Hayırlı olsun.  Sınav ve mülakata …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir