Duyurular
Ana Sayfa / Polis Alımı / Komiser Yardımcısı Olma Şartları
Komiser Yardımcısı Olma Şartları

Komiser Yardımcısı Olma Şartları

Komiser Yardımcısı Olma Şartları

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) her yıl polis akademisi bünyesinde polis amirleri sıfatıyla binlerce komiser yardımcısı alımları yapmaktadır. Adaylardan aranan şartlar, istenen belgeler ve KPSS puan türü ile taban puanı hakkındaki tüm bilgiler makalede sıralanmıştır.

Komiser Yardımcısı Olma Şartları

Lisans Mezunu Olmak Şart

Komiser yardımcısı olmak için adayların lisans mezunu olmaları veya son sınıfta olmaları şartı bulunmaktadır. Bu şartı taşıyan adayların başvuruda bulunmaları mümkün olmaktadır.

KPSS P3 En Az 70 Olmalı

KPSS P3 puan türünden en az 70 puan almak da yine komiser yardımcısı olma şartlarından bir diğerini oluşturmaktadır. Adaylar puanları 69,99 olsa dahi kesinlikle başvuruda bulunamamaktadır. Bu puan şartını karşılayan adayların alınacak sayının ilan edilecek katı kadar aday yazılı sınava alınmaktadır. Ardından spor ve mülakat aşamalarına katılan adaylar böylelikle tümüyle mesleğin gerektirdiği liyakatte bir sıfata sahip olup olmadıklarını da bu şekilde ispat etmiş olmaktadır.

Erkeklerde 167 cm Kadınlarda 162 cm boy sınırı

Yine Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) tarafından ihtiyaç duyulan komiser yardımcılığı sınavına katılabilmek için erkeklerde 1.67 cm, kadınlarda ise 1.62 cm boy sınırı bulunmaktadır. Bu yönüyle de dikkat edildiği zaman erkeklerdeki ve kadınlardaki bu boy sınırının altında kalanların da komiser yardımcısı olmaları söz konusu olmayacaktır.

Yüz Kızartıcı Suçlara Sahip Olmamak

Adayların kesinlikle yasal olsa da genelev, randevu evleri ya da özel hanelerde fuhuşa karışmamaları da aranan şartlardan en kritik olmaktadır. Bütünüyle dikkat çeken bu maddeyle böylelikle komiser yardımcısının temel anlamda dikkat çeken birtakım özellikleri yer almaktadır. Bu dikkat çeken özel hususları da dikkate alınarak değerlendirildiği zaman yüz kızartıcı suçlara sahip olmaması ve bunu yasal zeminde dahi yapmaması şartı getirilmektedir.

Bütün yönleriyle en güncel komiser yardımcılığı giriş sınavı yardımcılığına katılacaklar için getirilen tüm bu güncel şartlar dikkate alındığı zaman adaylardan istenen birtakım hükümler bu yönde teşekkül etmektedir. Bu da temel anlamıyla değerlendirildiği zaman komiser yardımcısı olmak isteyenlerin taşıyacakları en temel nitelikler arasında yer alacaktır. Bu anlamlarıyla da değerlendirildiği zaman komiser yardımcılarının taşımaları gereken tüm özellikler net bir şekilde değerlendirilebilir.

İlginizi Çekebilir!

Pomem mülakat soruları

100 Polislik Mülakat Sorusu ve Cevapları – 2021 POMEM Mülakat

100 Polislik Mülakat Sorusu ve Cevapları Polis Adayları, bu yazımızda 100 Polislik Mülakat Sorusu ve Cevapları sizlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir