Duyurular
Ana Sayfa / Polis Alımı / Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur
özel harekat polisi

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Bazı operasyonlar durumu gereği özel olarak eğitilmiş polisler tarafından yapılır. Hassasiyet gerektiren tehlikeli özel operasyonları yapan polis birimine Özel Harekat Polisi denmektedir. Kahramanlıkları ve halkın güvenini kazanmalarından dolayı birçok polis bu özel birimde çalışmayı ister.

özel harekat polisi

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Özel harekat polisi birimine katılabilmek için erkek veya kadın adaylar üç yoldan birini seçebilir. Birinci yol polis okulunda okurken branş olarak Özel Harekat seçilebilir. Özel harekat birimi okulun 2.yılında birimlerine katılmak isteyen adayların isimlerini alır. Okul bittikten sonra seçmelere aday katılır.

Fiziki yeterlilik sınavını geçenler 3-4 aylık ağır bir eğitime tabi tutulur ve bunu da geçenler birime katılabilir. Diğer yöntem ise polislik mesleğini icra ederken Özel Harekata başvurulmasıdır. Bu durumda Ankara’da yapılan fiziki yeterlilik sınavına girilmelidir. Başarılı olanlar aynı eğitim süresi sonunda başarılı iseler birime kabul edilir. Ayrıca 2016 yılından bu yana POHEM Özel Harekat Birimi için seçme yapmaktadır.

Her yıl alınacak aday sayısı duyurulmaktadır. Seçmeye katılabilmek için 28 yaşından küçük olmak ve askerliğin bitiş tarihinden itibaren 3 yıl geçmemiş olması gerekmektedir. İlk fiziki ve sağlık testlerini geçenler ve diğer polis olma koşullarına haiz olanlar 6 aylık bir eğitime alınırlar. Ayrıca adayların en az lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olmaları da gerekmektedir. Önceden istenen KPSS puanı halen aranmamaktadır. Kursu başarı ile bitirenler birime geçerler.

pöh olma şartları

Genel Olarak Özel Harekat Polisi Olma Şartları

-Polislik Meslek Okulundan mezun olmak veya POHEM seçmelerine katılmak
-Başvuru tarihinde 28 yaşından gün almamış olmak
-Fiziki ve sağlık açısından yapılan yeterlilik sınavlarını geçmek
-Terhis tarihinden sonra 36 ayın geçmemiş olması

Özel Harekat Polisi Yeterlilik Sınavları

Seçmelerde uzun mesafe koşu, çok sayıda mekik ve şınav gibi zorlayıcı fiziksel testler yapılır. Bu sınavı geçebilmek için çok sağlıklı olmak bunun yanı sıra yüksek kondisyona da sahip olmak gerekmektedir. Bu sınavı herkes geçemez. Geçse dahi sonradan çok daha zor bir eğitim sürecinin adayı beklediği bilinmelidir. Özel Harekat seçmelerine gerçekten kendine fiziki ve sağlık açısından güvenenlerin katılmasında fayda vardır.

İlginizi Çekebilir!

Pomem mülakat soruları

100 Polislik Mülakat Sorusu ve Cevapları – 2021 POMEM Mülakat

100 Polislik Mülakat Sorusu ve Cevapları Polis Adayları, bu yazımızda 100 Polislik Mülakat Sorusu ve Cevapları sizlere …

2 Sorular

  1. Bende olmak istiyorum umarım olurumm hayalimmmm

  2. bende olabilirmiyim acaba Ya pöh Yada Jöh olmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir