Duyurular
Ana Sayfa / Askerlik / Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?
askerlik-tecil-bozdurma

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yapmakla mükellef olunan askerlik görevinin devam eden eğitim, sağlık problemleri ve aşırı kilo gibi sebepler ile ertelenmesine tecil işlemi denilmektedir. Eğer bu gibi sebeplerle askerlik görevi tecil ettirilmiş ancak süre sona ermeden askerliğe başlamaya karar verilirse bu işleme de tecil bozdurma denilmektedir.

Tecil Bozdurma işlemi nasıl yapılır?

Tecil bozdurmak isteyen kimsenin bu işlemi e-devlet kapısı gibi bir internet adresi üzerinden yapamaz. Kişinin bizzat kendisinin ilgili askerlik şubeye gitmesi gerekmektedir. Tecil bozdurmak için askerlik şubeye giderken yanınızda nüfus cüzdanı ve diplomanızın olması gerekmektedir.

Gittiğiniz askerlik şube de öncelikle size ilgili memur hangi işlem için orada olduğunuzu sorar. Eğer “tecil bozdurma” için geldim derseniz size memur tarafından birkaç adet form verilir ve doldurmanız isterseniz.

Bu formlar oldukça detaylıdır ve dikkatli bir biçimde doldurulması gerekir. Gereken formları doldurduktan sonra ilgili memura teslim etmelisiniz. Ardından genel bir sağlık kontrolünden geçmek için sağlık birimine gitmeniz gerekir. Bunu size ilgili memur söyleyecek ve gereken yönlendirmeyi yapacaktır.

Yönlendirildiğiniz sağlık birimindeki askeri doktor tarafından boyunuz ve kilonuzun ölçümü yapılır. Sizin bildiğiniz kalıtsal ya da bulaşabilecek bir hastalığınızın olup olmadığı sorulur ve hakkınızda tespitler yapılır. Askeri doktor tarafından yapılan incelemede herhangi bir teşhis konulmazsa asker olmaya uygun olduğunuzu gösteren bir belge verilir. ” asker olmaya elverişlidir.” evrağını alan memur bu evrağı sisteme girer.

Bilgilerinizi sisteme giren memur tarafınıza birkaç adet ek soru sorabilir. Bu sorular eğer 4 yıllık bir fakülte mezunuysanız askerliğinizi yedek subay olarak yapmak isteyip istemediğiniz ya da komando olmak isteyip istemediğiniz gibidir. Bu tür sorulara verdiğiniz cevaplar da memur tarafından sisteme işlendikten sonra tarafınıza bir evrak verilir ve bundan sonra ilk celp dönemi için beklemeniz gerekmektedir.

Aklınıza Takılan Soruları Yorum kısmından Yada bizlere Soru Sor kısmından yazarak aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

 

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

2 Sorular

  1. Merhaba 94 doğumluyum ve Mayıs’ta askere gitmek istiyorum şuan tecilimi bozsan erken alma gibi bir sorunla karsilasirmiyim acaba

  2. Merhaba 94 doğumluyum Türk dili ve edebiyatı son sınıf öğrencisiyim tecili bozdurup askere gitsem uzman erbaş olabilir miyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir