Duyurular
Ana Sayfa / Astsubay / Astsubay Olma Şartları Nelerdir?
astsubay-nasıl-olunur

Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Astsubay, Türk Silahlı Kuvvetlerinde emir-komuta zinciri içerisinde eğitim, sevk, savaş, bakım, muharebe gibi birçok görevi yerine getiren askerlerdir. Astsubaylar, er ve erbaşlardan kıdemli, subaylardan ise kıdemsiz rütbeli askerlerdir. Astsubay  olmak birçok kişinin hayalidir. Gerek askerlik yaparken, gerekse henüz askere gitmeden astsubay olmak isteyenler vardır.

Astsubay Olma Şartları

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

– Lise veya dengi bir okullardan, en az iki yıl ve dengi meslek yüksekokullarından veya 4 yıllık fakülte ve yüksekokullardan mezun olmak

– Yaş şartı astsubay askerlik için ise fakülte veya 4 yıllık yüksekokullarından mezun olanlar için 28, 2 yıllık meslek yüksekokulu ve lise dengi okullardan mezun olanlar için ise 26 yaşından gün almamak şartı bulunmaktadır.

– Astsubay olmak için gerekli sağlık şartlarına uyumlu olmak ve bu belgeyi alabilmektir. Bu şartlara göre asker olmak için vücut ve iskelet yapısı düzgün, ağız ve diş yapısı sorunsuz, dilde pelteklik veya kekemelik olmaması, yüzde fazla miktarda çiçek hastalığı izleri, yara ve yanık izleri olamaması, vücudunun herhangi bir yerinde dövme bulunamaması ve gözlerde şaşılık gibi özürlerinin bulunmaması gerekmektedir.

– Hakkında yedek subay veya uzman erbaş olamaz kararı bulunmaması gerekmektedir.

– TSK Sağlık Yeteneği Yönetmenliğinde bulunan boy ve kilo kriterlerine uygun olmak. Bu kriterler, erkek adaylar için 1.64, bayan adaylar için 1.58 cm den az olmamak ve kilo olarak da boy kilo indeksine göre sınırda olamaları şartı vardır.

– Yapılacak olan güvenlik soruşturmalarından olumlu sonuç almak. Bu soruşturmaya göre asker olacakların yasa dışı, siyasi, yıkıcı ve bölücü görüşlere sahip olmayıp bu tür faaliyetlere katılmamış olmak gerekir.

– Daha önce çalıştığı yerlerden disiplin cezası alarak işten çıkarılmamış olmak gerekir.

– Adli sicilinin temiz olması gerekmektedir.

Astsubay olacakların bu şartların tamamını taşıyor olmaları gerekmektedir. Astsubay askerlik için sınava gireceklerin ise 3 aşamalı olan yazılı, sözlü ve fiziki kabiliyet sınavlarından en az 70 puan almaları gerekmektedir.

Astsubaylık Başvuruları Ne Zaman?

Astsubay askerlik başvuruları geçen sene Ocak ayında yapılsa da bu yıl her hangi bir açıklama yapılmamıştır. Önümüzdeki ay içinde başvuru tarihlerinin başlanması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir!

Sahil Güvenlik Komutanlığına Sözleşmeli Astsubay Alımında Son 9 Gün

Sahil Güvenlik  Komutanlığı sözleşmeli Astsubay alımları 15 Mart itibarıyla başladı ve 28 Mart 23:59 tarihine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir