Duyurular
Ana Sayfa / Askerlik / Bakaya Kalmak Nedir
bakaya kalmak nedir

Bakaya Kalmak Nedir

Bakaya Kalmak Nedir?

Eğitim ve sağlık gibi geçerli sebepleri bulunmayan bireylerin askere gitmek için yasal işlemini tamamlamalıdır.  Askerlik zamanı gelmesine rağmen herhangi bir tecil işlemi bulunmamasına rağmen asker yoklaması yaptırmayanlar için kullanılan bir tabirdir.

Bakaya kalmamak için askerlik vakti geldiğinde, tecilli durumda olmayanların askerlik şubesine gidip askerlik yoklaması yaptırması gereklidir. Bakaya kalanlar, bakaya kaldığı süre boyunca para cezası ödemektedir. Bunun yanında polis veya jandarma kontrol işlemi yaptığında bu durumu fark eder ve asker birliğine teslim etme hakkına sahiptir.

bakaya kalmak nedir

Bakaya Durum Belgesi Nedir?

Askerlik çağına gelmiş birey son yoklamasını yaptırdıktan sonra asker birliğine teslim olmazsa bakaya düşer ve bu durumdaki bireylere askerlik belgesi düzenlenmez. Bakaya düşen bireyler için bakaya durum belgesi düzenlenmektedir.

Askerlik şubesi bu belgeyi düzenlediği zaman kişinin bir sonraki celp döneminde askere alınma sevk işlemini başlatmış olur. Bu belge üniversite kayıtlarında kullanılabilir, ancak bu belgenin geçerliliği bir kezdir. İkinci kez bakaya kalındığı zaman askerlik tekrar tecil edilmez.

Bakaya Kalma ve Para Cezası

Askerlik çağına gelmiş birey yedeklik yoklamasını yaptırmadığı taktirde idari para cezası uygulanır ve bu miktar her yıl artmaktadır. Bu para cezasının miktarı bireyin ne kadar süre bakaya kaldığı ile değişiklik göstermektedir. İdare para cezasını bireyin bağlı bulunduğu il ya da ilçede bulunan mal müdürlüğü veya defterdarlık müdürlüğüne ödenmesi gerekir.

15 gün içinde idari para cezasının ödenmesi halinde ceza indirimli olarak tahsil edilir. Ekonomik durumu yetersiz olan bireylerin ilgili birime başvurması halinde para cezasının 4 taksite bölünür ve 1 yıl içinde paranın tamamının ödenmesi gerekmektedir. Ancak bir taksitin peşin ödenmesi gerekir. Bakaya kalanlar ve kendiliğinden teslim olan bireyler arasında idari para cezası büyük oranda farklılık gösterir.

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir