Duyurular
Ana Sayfa / Askerlik / E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır
E-devlette askerlik sorgulama

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektronik ortama dönüşüm ve modernleşme anlamında birçok kurumların geçtiği online hizmetler elbette kamu yararına hizmet vermekle mükellef olan kamu kurumlarının da geçmesi gereken yerlerin arasında gelmektedir.

İşte bu nedenle E-devlet adlı tüm kamu binalarına ait hizmet ve duyuruların yer aldığı devlet sitesi, birçok vatandaşlık işleminin, personel alım işleminin ve resmi işlemlerin düzenlendiği alanlardan birisini oluşturmaktadır.

Elbette bu alanlardan birisi de askerlik alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Asker olma yaşına erişmiş her Türk erkeğinin yerine getirmekle yükümlü olduğu bir vatan borcu olarak askerlik hizmeti E-devlet üzerinden anında sorgulanabilmektedir. Bunun için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.

E-devlette askerlik sorgulama

Şifre Alma ve Sisteme Giriş

E-devlet şifresi bulunmayan kişilerin askerlik durum sorgulaması yapması mümkün değildir. Bu nedenle kendilerine en yakın bir PTT şubesinden anında e-devlet şifresi alarak sisteme giriş sağlayabilmektedirler. Sisteme giriş yapmalarının ardından karşılarına çıkan devlet kurumlarından Milli Savunma Bakanlığına tıklanarak/dokunarak böylelikle anında asker sorgulaması yapmaları mümkün olmaktadır.

Sistemsel Hizmetler

E-devlet sistemine bağlanıldığında askerlik işlemlerine yönelik olarak birçok hizmetin görülmesi mümkün olmaktadır. Celp dönemi tarihi, askerlik yeri ve birliği ile sınıfı bütün boyutlarıyla görülebilmektedir. Bu anlamda askerlik çağına gelmiş kişilerin sistemde askere gidecekleri celp dönemi tarihlerini öğrenerek anında askeri şubeden işlem yaptırmaları gerekmektedir.

Eğer askerlikten sonra uzman erbaş olarak askerde kalmak isteyen kişiler varsa bunların da mutlaka yanlarında bulundurmaları gereken sağlık raporlarıyla askeri şubeye iletmeleri gerekmektedir. Bu sayede gerek askerlik sorgulama işlemleri gerekse diğer sonrasında yapılacak işlemler tek bir adresten mümkün hale gelmektedir. Elbette bütün bunların sağlamaya devam ettikleri ortak özellikler düşünülerek uzman erbaş olmak için gerekli belge ve dokümanları da buradan temin etmeleri son derece mümkündür.

Bütün bu yönleri dikkate alınarak sistemin ortaya koymuş olduğu tüm özellikler net bir şekilde anlaşılır olmaktadır.
Tüm bu nitelikler bir arada düşünülerek tamamen sistemin sunmuş olduğu tüm hizmetler ve bu hizmetlerin çerçeveleri, sınırları da bütün boyutlarıyla anlaşılabilir ve sade bir haliyle verilen tüm hizmetleri bir arada sunmakta olan özellikleri oluşturmaktadır.

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir