Duyurular
Ana Sayfa / Subay / Deniz Kuvvetleri Subay Alımı Ve Şartları
Deniz Kuvvetleri Subay Alımı Ve Şartları

Deniz Kuvvetleri Subay Alımı Ve Şartları

Deniz Kuvvetleri Subay Alımı Ve Şartları

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 2016 yılından önce muvazzaf subay (Mezuniyet sonrası 10 yıl mecburi hizmet süresi olan Harp Okulu mezunu subay) gereksenimini Harp Okulları vasıtası ile sağlarken 2016 yılında ilk kez dışarıdan alım yapmaya başlamıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dışarıdan temin edilen subay olacak bu adaylar için oldukça titiz ve dikkatli davranmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Subayı Olmanın Şartları Nelerdir?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-Herhangi bir sebepten ötürü hiçbir kamusal haktan yoksun olmamak.

-Herhangi bir sebepten ötürü adli bir cezaya sahip olmamak. (Alınmış olan cezaların affedilmesi veya ertelenmesi de subaylık başvurusu için engel oluşturmaktadır.)

-Başvuru öncesinde Askeri Okullar veya Türk Silahlı Kuvvetlerinden herhangi bir sebepten ötürü ilişiğinin kesilmemiş olması

-Subay olmak için başvuru yapan adayın kendisinin, eşinin, babasının, annesinin ya da birinci derecede hasım sayılabilecek akrabalarından herhangi birinin ülkenin milli güvenliğine ve bütünlüğüne tehdit unsuru sayılabilecek herhangi bir yapı ile irtibatı ya iltisak durumunun bulunmaması gerekir.

-Deniz Kuvvetleri subaylarının alımında başvuru yapan adayların hangi fakülte ya da bölümlerden mezun olmuş olmaları gerektiği Milli Savunma Bakanlığınca hazırlanan ve yayınlanan dökümanda belirtilir. Mezuniyet bölümlerinin büyük çoğunluğu mühendisliklerden oluşmaktadır. Yayınlanan kılavuzda yer alan mühendisliklerin dışında bir bölümden mezun olan adayların yapacakları başvurular geçersiz sayılmaktadır.

-Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) lisans bölümlerinden 60 ve üzeri bir nota sahip olmak

-Deniz Kuvvetlerine subaylık başvurusu yapan 4 yıllık fakülte mezunu adayların 27; yüksek lisans yapmış olan adayların ise 32 yaşını geçmemesi gerekmektedir. Deniz Piyade Sınıfına başvuru yapacak olan adayların 30 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.

-Başvuru yapacak olan adayların askerlik yapmak için hiçbir engel taşımadığını gösteren ve tam donanımlı bir hastaneden alınması gereken sağlık raporuna sahip olmaları gerekmektedir.

Deniz Kuvvetleri Personel Alımı Ne Zaman Olur, Hangi Kadro Açılır?

Uzman erbaş subay, astsubay ve sözleşmeli asker alımları gibi tüm kademelere ait alımlar TSK’nın kendi sayfasında açıklanmakta ve güncellenmektedir. Subay olmak gerekli şartları taşımanız yukarıdaki gibidir. Uzman erbaş astsubay ve asker alımları için askerlik şartları farklılık gösterebilir. Yayınlanan kılavuzlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için TSK’nın kendi sitesini incelemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir!

Güvenlik-Soruşturması-Arşiv-Formu

Güvenlik Soruşturması Arşiv Formu Nasıl Doldurulur

Güvenlik Soruşturma Ve Arşiv Formu Uzman Çavuşluğa başlayacak arkadaşlarım öncelikle Hayırlı olsun.  Sınav ve mülakata …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir