Duyurular
Ana Sayfa / Askeri Haberler / Pilot Nasıl Olunur
askeri pilot olmak

Pilot Nasıl Olunur

Pilot Nasıl Olunur?

Pilot Olmak İçin Gerekli Koşullar

-T.C vatandaşı olmak
-En az lisans bölümü mezun olunmalıdır. Örgün veya Açıköğretim farketmemektedir.
-Erkek adaylar için boy 165 cm den  kısa olmamalı, 190 cm’den uzun olmamalı ayrıca beden kitle endeksi de uygun olmalıdır,
-Bayan adaylar da 160 cm den kısa olmamalı ve de 190 cm den uzun olmamalı. Yine beden kitle endeksi uygun kriterde olmalıdır.
-Erkek adaylar için askerlik hizmeti yapılmış olmalı, askerlik hizmeti yapılmaması durumunda da en az 2 yıl askerliğin tecil edilmiş olması gerekmektedir
-Adli sicil ve adli sicil arşivi bulunmamalıdır,
-Daha öncesinde THY ya da iştiraklerin eğitimlerinden ya da buradaki görevlerinden disiplinsiz davranışları sebebiyle ayrılmamış olmalı

askeri pilot olmak
-Ayrıca yabancı dil olarak İngilizce bilme şartı bulunmaktadır. (Tofel için 75 ve Ielts için 6. olmalıdır)
-Sağlık koşulları bakımından uygun olmalıdır. Bunun için Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının annex-1 ve jar fcl-3 ‘deki Ticari Havayolu Pilotu şartlarına uygun olmalıdır. Bundan dolayı belirtilen tarih ve hastanede sağlık raporu alınması istenmektedir.
-Pilotluk eğitimi için işe alım olmadan önce DLR olarak adlandırılan ve bu teste benzer testlerden geçilmektedir. Bu testlerin amacı görsel hafıza, algılama hızı, üç boyutlu düşünme gibi kriterler test edilir.

Pilotluk Başvurusunda Aşamalar

Öncelikli olarak başvurular tamamen internet üzerinden yapılmaktadır. Posta, elden teslim ya da tebligat yoluyla başvurular geçerli olmayacaktır. Başvuru işlemlerim ardından kriterlere uygunluğun kontrol edilmesi için evrak kontrolü ve boy kilo endeks ölçümleri amacıyla mülakat işlemi sağlanabilmektedir.

Kriterlere uygun olunması takdirinde süreç devam edecektir. Tam süreç sonuçlanınca koşulları sağlayan adaya iş teklifi edilecek olup başlama belgeleri hazırlanması için süre verilecektir. Belgelerin bu süre içerisinde teslimi takdirinde iş alım işlemi tamamlanacaktır. Pilotluk eğitimi ücreti okula bağlı olarak değişmektedir. Ortalama kurs ücreti 80.000 euro olarak bilinmektedir.

Pilot Olmak Herkesin Hayali

Evet Başlıkta dediğim gibi bir zamanlar benimde hayalim olan pilotluk maalesef olmadı. Hiç bir zaman pes etmeyin Bu kutsal meslekte Hele’ki böyle  pilot olmak başarılı  en büyük hayal ve gururdur.

Sizler hayalinizin peşinden koşmayı asla bırakmayın Bir gün bu hayaller gerçek olabilir.!

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir