Duyurular
Ana Sayfa / Polis Alımı / Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır
Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polislik yapmak pek çok genç için adeta bir hedeftir. Polislik başvuruları da bu nedenle polislik mesleğine ilgi duyanların takip ettiği haberler arasındadır. Binlerce kadın ve erkek polis adayı arasından seçilerek alım yapılacak olan polisler ile ilgili duyurular resmi kanallardan yapılmaktadır. Polislik başvurusu bizzat Polis Akademisi başkanlığının internet sitesi aracılığıyla olmaktadır. Resmi web sayfası üzerinden ön başvuru yapan adayların daha sonra başvuru kılavuzunda yer alan kurallara göre işlemleri yapmaları zorunludur.

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır
Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Yayımlanan polis alım kılavuzuna göre lisans ve lisans mezunları için alımların hangi kurallar çerçevesinde yapılacağı açıklanmaktadır. Bu yıl itibariyle polislik sınavı başvuruları için 75.00 TL ücret belirlenmiştir. Polis adaylarının polislik sınavı ücretlerini Halkbank şubelerine veya ATM’lerine yatırmaları gereklidir. Sınav ücretini adayın T.C. kimlik numarası ile yatırmanın yanı sıra işlem dekontunun da başvuru evraklarının içerisine eklenmesi zorunludur. Ancak emniyet personeli şehitleri ve gazilerinin eş ve çocuklarının sınav ücreti alınmamaktadır. Başvuru için ödeme yapıldıktan sonra Polis Akademisi resmi web sitesi üzerinden online başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak başvuru işlemi tamamlanmaktadır.

Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Adayın TC kimlik numaralı beyanı, sınav başvuru dilekçesi, sağlık raporu, lisans ya da ön lisans diploması, KPSS sonuç belgesi, 4 biyometrik fotoğraf, sabıka kaydının olmadığını gösteren belge, sınav ücreti dekontu, sınav giriş belgesi ve askerlikle ilişiği yoktur belgesi gereklidir.

Polislik için aday olan herkes hem parkur sınavı hem de mülakat sınavına tabi olmaktadır. Parkur sınavında adayın fiziki ve bedensel yetenekleri değerlendirilirken mülakat sınavında da polis adayının, kendisini ifade etmesi, sorulan soruları ve konuları idrak etme becerisi ve çözüm yeteneği incelenmektedir. KPSS sınavlarından en az 70 puan alan adayların girebildiği Polislik sınavındaki mülakat sınavından 70 puan ve üzerinde parkur sınavında ise 60 puan ve üzerinde puan almak koşulu ile adaylar polisliğe hak kazanmaktadır. Ancak, bazı özel ihtiyaçlara ve yasal değişikliklere bağlı olarak polislik sınavı detayları ve şartları değişkenlik gösterebilirken bu konuda gerekli tüm bilgiler hem sınav kılavuzunda hem de Polis Akademisi resmi web sayfasından duyurulmaktadır.

İlginizi Çekebilir!

Pomem mülakat soruları

100 Polislik Mülakat Sorusu ve Cevapları – 2021 POMEM Mülakat

100 Polislik Mülakat Sorusu ve Cevapları Polis Adayları, bu yazımızda 100 Polislik Mülakat Sorusu ve Cevapları sizlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir