Duyurular
Ana Sayfa / Askeri Haberler / Yeni Askerlik Sistemi (Kalıcı Bedelli, Lise Mezunları, 6+6, )
yeni askerlik sistemi

Yeni Askerlik Sistemi (Kalıcı Bedelli, Lise Mezunları, 6+6, )

Askerlik yaşını doldurmuş adayların merakla beklediği son dakika açıklamaları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu.
Lise mezunu olan bireylerin 6+6 ay askerlik yapacağını belirten Erdoğan, bedelli askerliğin ise kalıcı olacağını ifade etti.

SİSTEMLE BİRLİKTE BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GELİYOR

Her yıl askerlik yaşı gelen ya da askerliğini donduran kişilerin merakla beklediği bedelli çıkacak mı ? bu yıl aktif olacak mı gibi soru işaretlerinin ortadan kalkacağını belirten Erdoğan, beddelli askerlikte artık kalıcı olarak herkesin faydalanabileceğini belirtti.

Her yıl ilk aşamada 145.000 kişinin bu imkandan yararlanabileceğini belirtti. Ayırca, “Paralı askerlik ücreti artık sabit bir formüle göre hesaplanacak. Bu sistemde hem gereksiz olan maliyetler azaltılmış olacak, hem de sağlanan kaynaklar dan çalışmakta olan personelin ihtiyaçları giderilecek.”

12 AYLIK YEDEK ASTSUBAYLIK UYGULAMASI GELİYOR

Hali hazırda lise eğitimini bitirip yaşı dolan adaylar 12 ay uzun dönem askerlik yapıyordu. Lisans mezunları ise 12 aylık yedek subay ihtiyacına göre bu sistemde devam edilecek. Yeni sistem dahilinde lisans mezunları ve lisans üstü mezunları için ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 1 yıllık yedek subay alımları tüm hızıyla devam edecek.

İki yıllık meslek yüksekokul mezunu olan bireylerimiz için ise yep yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Ordu komutanlığımızın ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık uygulamasını da devreye sokuyoruz. Ayrıca yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevini yerine getiren herkese 2 aylık eğitimleri süresince harçlıkda verilecek. Geriye kalan 10 aylık görev sürelerinde ise maaşları hesaplarına yatacak.

LİSE VE ALTI MEZUNLAR İÇİNDE HABER VAR 6+6

Ülkemizde lise mezunları ve ilkokul mezunları için, 6 ay + 6 aylık bir askerlik uygulamasını da devreye sokulacağını belirten Erdoğan, ” Bir aylık acemi eğitimini tamamladıktan sonra 5 ay kıta görevinde bulunacaklar. Geriye kalan 6 ise eğer kişi isterse maaşlı olarak askeriyede görev yapabilecek.

Lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini aktaran Erdoğan, “Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar” dedi.

Bedelli askerlik konusuna ise ayrıca değinen Erdoğan, ordumuzun ihtiyacına göre sabit bir miktarda her yıl düzenli olarak belirli miktarda alım yapılacak.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Sistemle ilgili her hangi bir tarih belirtmeyen Erdoğan, sistemin 2019 mart seçimlerinden hemen önce ve hemen sonra açıklanacağını duyurdu.

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir