Duyurular
Ana Sayfa / Askeri Haberler / Bordo Bereli Parkuru
bordo bereli parkuru

Bordo Bereli Parkuru

Bordo Bereli Parkuru

Özel Kuvvetlere bağlı olarak personel alımlarını gerçekleştiren bordo bereliler, birim olarak en seçkin sınavlara tabii olan ve bu sınavlardan başarı elde eden kişilerden oluşmaktadır. Bordo bereliler hem fiziksel olarak belli zorluklarda sınavlara tabii tutulmakta hem de çeşitli sınavlardan sonra mülakata alınmaktadır. Bordo bereli parkuru olarak bilinen alan genellikle sınava giren kişilerin fiziksel güçlerini ölçmek amacıyla yapılan sınavlardan oluşmaktadır.

Yani, fiziksel olarak güçlerin ölçüldüğü ve bazı vücut sınavlarının yapıldığı alana bordo bereli parkuru denilmektedir. Bu parkurda başarılı olan kişiler, sınav sonrasında mülakata alınarak işlemlerine devam edilmektedir. Fakat başarısız olan kişiler mülakata katılma şansını kaybetmektedir.

Bordo Bereli Parkurunda Yapılan Sınavlar

Bordo bereli parkurunda yapılan sınavlar oldukça zor ve güç isteyen sınavlar olarak tabir edilmektedir. Sınavlar genellikle barfiks, mekik, belirlenen metrelerde koşu ve şınav olarak düzenlenmektedir. Ayrıca, bu sınavlar fiziki yeterliliği belirlediği için fiziki yeterlilik sınavları olarak da bilinmektedir. Yapılan sınavların ortalaması alınarak, sınav sonucu belirlenmektedir. Yapılan 4 sınav sonucunda ortalaması 60 olan kişiler sınavda başarılı olarak kabul edilmektedir. 59 ve altı alan kişiler sınavdan elenerek, bordo bereli hayallerini kaybetmektedir.

bordo bereli parkuru

Bordo Bereli Sınav Puanlaması Nasıl Yapılmaktadır?

Bordo bereli parkurunda her sınav farklı şekilde puanlanmaktadır. İlk sınav barfiks çekiminde her barfiks 10 puan olarak değerlendirilmektedir. 10 adet barfiks çeken adaylar tam puan almış kabul edilmektedir. Mekik sınavında ise süreli olarak mekik çekilmektedir.

2 dakika boyunca aralıksız mekik çekilecektir ve her mekik 2 puan olarak değerlendirilmektedir. Şınav sınavında ise yine 2 dakika boyunca adayın şınav çekmesi istenmektedir. Tam puan almak isteyen adaylar 2 dakika boyunca toplam 40 adet şınav çekmelidir. Koşu sınavında 2400 metrelik bir koşu düzenlenmektedir. 2400 metreyi belirlenen sürelerde koşan kişiler tam puan alırken, bu süreleri aşan kişilerden puan kırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir!

2021 Yılı 2. Dönem Sözleşmeli Er Alımı Başvuruları Başladı

Milli Savunma Bakanlığı 2021 yılı  2.Dönemi gerçekleşecek olan  sözleşmeli er alımı başvurularını başlattı. Başvurular Personel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir